Sponsoring serwera news w ICM

Szanowni Państwo,

Serwer USENET News w ICM istnieje już od 1997 roku. W tym czasie rozrósł się od małego, lokalnego serwisu o niewielkim znaczeniu do największego w Polsce, a zaczynającego się liczyć w świecie (w Usenet Top 1000) serwera news. Zaczynaliśmy od 4GB miejsca na dyskach, stopniowo przeznaczając na niego coraz więcej dysków w miarę jak zyskiwał na popularności. W tej chwili dysków jest znacznie więcej, lecz jest to wciąż za mało. USENET rośnie lawinowo, a my nie jesteśmy w stanie sami finansować w wystarczającym tempie rozwoju naszego serwera.

Rozpoczynamy więc nową inicjatywę: sponsoring news. Od pewnego czasu w polskich grupach dyskusyjnych pojawiają się głosy, że serwery news powinny być jakoś dofinansowywane. Chcemy zorganizować właśnie takie zbieranie funduszy na rozwój serwera. Liczymy na to, że będą chętni do dofinansowania dobrze i starannie prowadzonego serwisu, szczególnie gdy zdobyte w ten sposób fundusze będą przeznaczone na prowadzenie go jeszcze lepiej.

Nie chcielibyśmy, aby trzeba było płacić, żeby uzyskać dostęp do USENETu. Dlatego też proponujemy formę dobrowolnego sponsorowania naszego serwera. Oferta ta kierowana jest głównie do firm korzystających z naszego serwera w celu czytania news, firm które mają od nas feed news, a w szczególności do providerów, którzy zarabiają na udostępnianiu serwisów internetowych, w tym naszego serwera news. Jest to pewien eksperyment -- na razie nie zamierzamy niczego wymuszać, wierząc że nasi użytkownicy potrafią docenić wysiłek jaki wkładamy w prowadzenie serwera, jak również jego jakość i prędkość działania. Dla providerów zaś może to być bardzo interesująca opcja: zamiast inwestować dużo czasu, pieniędzy i wysiłku w budowanie własnego serwera news, wystarczy dofinansować nasz i zatroszczyć się o jakość łącz do ICM. W zamian my zobowiążemy się do dbania o jakość serwisu (co zresztą i tak staramy się robić), oraz do utrzymywania listy sponsorów naszego serwera na stronach WWW o newsach.

Pojawiały się pytania, czy nie lepiej, gdyby firmy darowywały nam sprzęt, zamiast pieniędzy. Z reguły nie, ponieważ będąc instytucją edukacyjną możemy sprowadzić sprzęt z zagranicy bez cła, opłat granicznych i VATu, więc te same pieniądze możemy lepiej wykorzystać.

Ponieważ również sporo indywidualnych użytkowników dawało nam znać, że chętnie zapłaci za dobry serwis news, im także proponujemy wpłaty. Nie ustalamy żadnej wysokości - co kto uzna za stosowne. Środki przeznaczane będą w pierwszej kolejności na zakup dysków twardych i rozbudowanie spoola newsowego. Jeżeli uda się zdobyć tyle dysków, żeby przez rozsądny okres czasu trzymać newsy (w tej chwili niektóre grupy kasowane są już po 1 dniu!), to w dalszej kolejności rozważamy sfinansowanie prac nad rozwojem serwera INN (np. możliwościami filtrowania i konwersji polskich znaków, informowania użytkowników o źle skonfigurowanych programach newsowych, wychwytywaniem spamów). Być może także w niedalekiej przyszłości rozpoczniemy podobną akcję w odniesieniu do mirrorów ftp.

Chętnych do współpracy prosimy o kontakt

Liczymy na Waszą współpracę!